App Profile: Price Per 100 Calculator

Android / Games / Puzzles
Price Per 100 Calculator
Installs:
Rating:
0.00
Total Reviews:
0
Top Countries:
GB, CA, FR
< $5k
/mo
< 5k
/mo
Reviews: What People Think About Price Per 100 Calculator
About Price Per 100 Calculator
This app calculates the unit price by dividing the total price by the quantity.

Unit prices make it easy to compare prices when buying products with different quantities.
For example, when comparing two products with different volumes and prices on a per 100g basis, you can easily see which one is cheaper.

In the case of beer, if 330ml costs 3.0 USD and 450ml costs 5.0 USD, calculating the unit price per 100ml gives you 0.91 USD and 1.11 USD respectively, showing that the 450ml product is actually more expensive.
You can also save your unit price calculations to review them later.
File size: 25006080
Launched countries: USAUCACNFRDEGBITJPKRRUDZAOARATAZBHBBBYBEBMBRBGCLCOCRHRCYCZDKDOECEGSVFIGHGRGTHKHUINIDIEILKZKEKWLBLTLUMOMGMYMTMXNLNZNGNOOMPKPAPEPHPLPTQAROSARSSGSKSIZAESLKSECHTWTHTNTRUAAEUYUZVEVNBOKHEELVNIPYAFGEIQLYMAMZMMYEBJBFCMCGCIJOLAMLSNTZUGZMZW
Minimum OS version: 13.0
Release Date: 1671264000000
Published by SnowdropSoft
Website url: https://snowdropsoft.com/apps/per100/
Publisher country: South Korea
Copyright © 2025. Made with ♥ in London by AdScan.ai